Antalya'nın Yükselen Değeri Döşemealtı

Adını Düden şelalesini besleyen Kırkgöz gölünden alarak;1934 yılında Korkutell Kızılcadag mevklindenfotogaleri6634d1fb8 gelen ailelerin yerleşmesi ile Kırkgöz - Yeniköy olarak kurulmuştur. Daha sonra zamanın Antalya Valisi Haşim İşcan tarafından 60 adet iskan evi yaptırılmış ve bu konutlara Kıbrıs'tan gelen 60 Türk vatandaşı aile yerleştirilmiştir. Bölgede göçebe olarak yaşayan yörüklerinde yerleşik düzene geçmesiyle genişleyen bir köy olmuştur. Antalya'ya 20 km uzaklıkta olup, Antalya -Burdur karayolu üzerindedir.

1970'li yıllarda Döşemealti Nahiye Müdürlüğü olması nedeni ile kepez üstünde bulunan: Duaci, Kirişçiler, Kevşirler, Başköy, Odabaşı,Selimiye, Dereli, Çıplaklı, Kızıllı, Ekşili, Karavelller, Killik, Camili, Ahirtaş, Bıyıklı, Kömürcüler, Yağca, Çığlık, Nebiler, Yukarı Karaman (Simdi Düzlercami), Yeşilbayır Dağbeli, Bademağacı, Köyleri Döşemealtı nahiyesine bağlanmıştır. 1973 yılında Dagbeli ve Bademagaci belediyeleri kurulmuş olmasına rağmen liçemizin Antalya'ya yakın olması merkez olma özelliğini korumasını sağlamıştır. Kırkgöz-Yeniköy 17 Aralık 1977 yılında 2.711 nüfusa ulaşarak belediye teşkilatı kurmuş ve "Döşemealtı kasabası" ünvanini almıştır.

Yeniköy'ün döşemealtı adını alışı ise şöyle olmuştur: Antik çağda Pamfilya kentleri ile Pisidia kentlerinin birbirine bağlayan yollardan birisi olan Derbent boğazındaki döşeme taş yolundan almıştır. Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde de işlevini sürdürmüş olan döşeme yol yakın zamana kadar Yörükler tarafından göç yolu olarak kullanılmıştır. Döşeme taşlardan oluşan bu yol döşemealti platosuna adini vermiş olup 4 m genişliğindedir. Bu nedenle yöre halki "döşeme" yolun geçtiği boğazı "döşeme boğazı", yolun altında kalan düzlüğü de: "Döşemealtı" olarak adlandırmıştır.

Uzun yıllar tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olmuş; başta pamuk, zeytin, buğday, arpa, mısır, yulaf, susam, soğan, narenciye ile her türlü sebze ve meyve üreticiliği geçim kaynağı olmuştur. Ayrıca küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı ile döşemealtı halısı dokumacılığı başka bir geçim kaynağını oluşturmuştur. Günümüzde, şehirleşen ve dünya kenti Antalya'nın merkez ilçesi olan Döşemealtı, Organize Sanayi Bölgesinin kurulması ile iş istihdamı bu yöne kaymıştır.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.